Euroexam B1 – Alapfokú nyelvvizsga

A 100%-ban nyelvi kommunikációs készségeket mérő vizsga B1 alapfokon

Az Euroexam vizsgák kiemelkedő megbízhatósága és elismert objektivitása ma már közismert, és ehhez az általános tulajdonsághoz jön még az is, hogy a vizsgák minden szinten kizárólag a valós életből ellesett nyelvhasználatot mérik. 

Vizsgázóink valamennyi vizsgarészen szabadon  használhatnak bármilyen nyomtatott szótárt. További részletek és javaslataink a szótárak legeredményesebb használatára a Szótárhasználat a nyelvvizsgán oldalon találhatók. A vizsgarészek ismertetése alatt megtalálod az egyes készségeknél elvárt teljesítményt, illetve a beszédkészség, íráskészség és közvetítés értékelési kritériumait is.

Az Euroexam B1 alapfokú nyelvvizsga részei és a feladatok részletes leírása

Az írásbeli vizsga részei:

Olvasott szöveg értése – 35 perc

  1. feladat – Bekezdés címek
    A vizsgázó egy 6 bekezdésből álló szöveghez párosít 8 bekezdéscímet (+ 1-1 megoldásmintát mindkettőből). Két címhez nincs bekezdés.
  2. feladat – Áttekintés
    A vizsgázó négy azonos témájú, de egymástól független szöveget, és 7 állítást kap, amelyek információkat tartalmaznak valamelyik szövegből. MInden egyes állítást a megfelelő szöveghez kell hozzárendelni.
  3. feladat – Feleletválasztás
    Egy hosszabb szöveg elolvasása után a vizsgázó 7 feleletválasztós tesztkérdést old meg. Egy megoldásminta megadva.

Íráskészség – 50 perc

  1. feladat – Írásbeli interakció
    Egy formanyomtatványt, űrlapot, jelentkezési lapot kell kitölteni.
  2. feladat – Választható téma kifejtése
    Két szituáció vagy téma közül lehet választani. A feladat egy informális, baráti levél/email megírása.

A szóbeli vizsga részei:

Hallott szöveg értése – kb. 30 perc

  1. feladat – Rövid szövegek
    A vizsgázó 6 rövid beszélgetésrészletet hall (egymás után mindegyiket kétszer), a feladatlapján pedig 8 témát talál. Ezeket kell egymáshoz rendelnie, miközben 2 témához nincs párosítható párbeszéd.
  2. feladat – Jegyzetelés
    A vizsgázó egy monológot hall kétszer. A feladatlapján a szöveg összefoglalását olvashatja, melyből 9 információ hiányzik. Ezeket kell pótolnia a hallottak értelmében nem több mint három szóval egy-egy helyen.
  3. feladat – Rádió program
    A vizsgázónak lejátszanak egy részletet valamilyen rádióműsorból. A feladatlapján tíz feleletválasztós tesztkérdésre kell válaszolnia.

Beszédkészség – 20 perc

Tíz perc felkészülés után egyszerre két vizsgázó ül be a vizsgára.

  1. feladat – Beszélgetés
    A vizsgáztató feltesz néhány egyszerű, általános jellegű, személyes kérdést mindkét vizsgázónak külön-külön.
  2. feladat – Történet elmondása képek alapján
    A vizsgázó kap egy képsorozatot, amelyről tízpercnyi előzetes felkészülés után egy történetet kell elmondania. Azaz egyenként 2 percig folyamatosan kell beszélnie. Ezután a másik vizsgázó meséli el az ő történetét.
  3. feladat – Szituációk
    A vizsgázók egyenként, egymást váltogatva kapnak három-három szerepkártyát, amelyeken egy-egy mindennapi helyzetet kell megoldaniuk rövid dialógusban a vizsgáztatóval.
  4. feladat – Kommunikációs feladat
    A két vizsgázó kap egy közös feladatkártyát, amelyet egymással megvitatva és közös megegyezésre jutva kell megoldaniuk.

Szóbeli vizsgán gyakran előforduló témák/szituációk:

Euroexam B1

Mivel a Speaking/Sprechen vizsgarész minden feladatában spontán kommunikációt mérünk – ez akkor is igaz, ha a történetmesélés vagy a prezentációs feladat előtt 10 perc felkészülési lehetősége van minden vizsgázónak -, egyik feladatban sem fordulhat elő, hogy előre betanult, kidolgozott téma kifejtésével eredményt érhet el egy vizsgázó. Ehelyett, akkor lesz sikeres a leendő vizsgázó ebben a vizsgarészben, ha az alábbi szóbeli kommunikációs készségeit fejleszti: egyéni tapasztalatok és vélemények megosztása hétköznapi csevegés, beszélgetés keretében, történetmesélés, szóbeli ügyintézés ismeretlen vagy ismerős személyekkel, továbbá érvelési és vitakészségek.

További információk: http://www.euroexam.org/vizsgatipusok-es-szintek/b1-alapfok