GYIK
Gyakran ismételt kérdések
Azt szeretném, ha gyermekem otthon maradhatna. Mit kell tudnom ebben az esetben?
Az utóbbi napokban azt tapasztaljuk, hogy a szülők – félelemből – egyre gyakrabban kérik a gyermek otthonmaradását. Jelenleg a tanulók hiányzására, távolmaradására, illetve annak igazolására a hatályos jogszabályok, valamint a járványügyi intézkedési tervben megfogalmazott rendeletek az irányadók. (utóbbiból idézünk):
„8.1 Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
8.2 Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
8.3 A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.”
Annak érdekében, hogy a tanuló érdemjeggyel értékelhető legyen, a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 51. § (7) a) bekezdése értelmében a tanuló egy tanítási évben igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen nem haladhatja meg a 250 tanítási órát. Az osztályozó vizsgától ilyen esetben nem lehet eltekinteni, ahogy az egyéni munkarendben tanulók (régebben magántanulók) esetében sem.
Ha a vírustól való félelem miatt nem engedik iskolába a tanulókat, könnyen elérhetik így a 250 óra hiányzást, amely esetben a vizsgáztatására lesz szükség. Az intézkedési terv a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartást és számonkérést írja elő, az online bekapcsolódás az iskolai tanórába vagy az egyéb digitális oktatási formák biztosítása az otthon maradók részére ebben az esetben nem várható el az intézménytől.
A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet itt olvasható.
Hogyan lehet valaki „magántanuló”?
A 2019. szeptember 1. napjától hatályba lépő törvényi rendelkezések alapján, az eddig magántanulói jogviszonyként ismert jogintézményt felváltotta az egyéni munkarend intézménye. Az alábbi oldalon érhető el az egyéni munkarenddel kapcsolatos tájékoztató, amely az általános információk mellett tartalmazza a kérelmek benyújtásával kapcsolatos tudnivalókat:
Egyéni munkarenddel kapcsolatos tájékoztató és a kérelmek benyújtása